July 14, 2009

CSUN Hall of Fame Nominations Deadline Extended to July 31

Complete Release in PDF Format Get Acrobat Reader

July 14, 2009

Northridge, Calif. - The deadline to nominate deserving former Matador student-athletes, teams, coaches and administrators for induction into the Matador Hall of Fame of 2010 has been extended to July 31.

The newest members of the 2010 Matador Hall of Fame will be honored at a banquet on February 21, 2010, at the Warner Center Marriott Hotel.

Many outstanding student-athletes have worn the Matador colors of Red, White and Black since Cal State Northridge opened its doors in 1958. An elite group of 105 student-athletes, former administrators, coaches and one team representing 18 sports have been inducted into the Cal State Northridge Athletic Hall of Fame.

Last year, nearly 400 family, friends, Cal State Northridge President Dr Jolene Koester and avid supporters of Matador Athletics honored six new individual members and one Matador team. The 2009 inductees were Marwan Ass'ad (soccer), Marcus Brady (football), Brian Heinle (basketball), Jeff Kubiak (swimming), Beth Onestinghel-Woll (softball), Dr. Barbara Swerkes (track & field), and the 1970 national championship Matador baseball team.

The first CSUN Hall of Fame class was inducted in 1981 which included Dick Enberg (former assistant baseball coach, and now distinguished national broadcaster), former Matador and Angels baseball star Lyman Bostock, and former CSUN track and field champion and Olympian Julie Brown.

"Cal State Northridge has a rich tradition in athletics, and we would like to continue honoring several past student-athletes and teams who distinguished themselves while competing for Cal State Northridge," said Athletic Director Rick Mazzuto.

Any interested person may nominate a candidate by submitting an approved nomination form to The Matador Athletics Hall of Fame Committee. All nominations, in written form, must be submitted to the Committee by July 31, 2009 for consideration for induction on February 21, 2010. Please return the completed forms to

Matador Hall of Fame Nomination Committee
c/o Megan Marconi Norman, Director of Development
Cal State University Northridge
Department of Intercollegiate Athletics
18111 Nordhoff St.
Northridge, Calif. 91330-8276
(818) 677-6584; (818) 677-4762-fax

"We highly encourage all Matador fans to actively nominate their favorite former Matador student-athlete, team, coach or administrator who have brought pride and honor to Cal State Northridge Athletics," said Mazzuto.

Former Matador student-athletes who achieved outstanding success during their athletic careers or have achieved professional achievement, former CSUN teams, and coaches and administrator who distinguished themselves are eligible for consideration into the 2010 Matador Hall of Fame. A specific list of qualifications is contained on the nomination form.

Members of the Hall of Fame selection committee include Rick Mazzuto (CSUN Athletics Director), Janet Pinneau (Associate Athletics Director, SWA), Bob Vazquez (Assistant Athletics Director, Media Relations), Don Strametz (CSUN Director of Track & Field/Cross Country), Bonnie Murphy (Head Coach, Women's Golf), Gray Mounger (Assistant Vice-President, Alumni Relations), Mark Cooley (former Matador basketball, longtime Matador supporter, Hall of Fame member), Dennis DeYoung (alumnus), Jim Gorman (long time athletics supporter) and William Watkins (Associate Vice-President, Student Affairs).

To obtain a nomination form, click on the pdf link (nomination form in pdf format) listed at the top of this press release.

Below is a current list of Cal State Northridge Hall of Fame members

Pete Accardy - Swimming (Inducted in 1994)

Darcy Arreola Lange - Track & Field (Inducted in 1998)

Marwan Ass'ad - Men's Soccer (Inducted in 2009)

Dick Billingsley - Football (Inducted in 1983)

Angela Binton-Collins - Volleyball (Inducted in 1993)

Herb Bishop - Swimming (Inducted in 1987)

Sherdrick Bonner - Football (Inducted in 1998)

Lyman Bostock - Baseball (Inducted in 1981)

Muriel Bower - Fencing (Inducted in 1984)

Marcus Brady - Football (Inducted in 2009)

Dr. Judy Brame - Special Inductee (Inducted in 2001)

Stephen Brodi - Track & Field (Inducted in 1988)

Alice Brown - Track & Field (Inducted in 1986)

Julie Brown - Track & Field (Inducted in 1981)

Stephen Burnett - Special Inductee (Inducted in 1988)

Joe Buttitta - Special Inductee (Inducted in 1982)

Rex Caldwell - Golf (Inducted in 1981)

Pete Cassidy - Basketball (Inducted in 2004)

Ed Chaidez - Track & Field (Inducted in 1983)

Henry "Hank" Clark - Baseball (Inducted in 1988)

Craig Clayton - Baseball (Inducted in 1999)

Dr. James Cleary - Special Inductee (Inducted in 1991)

Dr. Lester Cohn - Special Inductee (Inducted in 1988)

Mark Cooley - Basketball (Inducted in 1985)

Tony Davila - Tennis/Baseball (Inducted in 2004)

Patricia De La Riva - Basketball (Inducted in 2001)

Joyce Deese Benson - Golf (Inducted in 1984)

Debbie Dickman-Crofts - Softball (Inducted in 2004)

Craig Dinkel - Swimming (Inducted in 1985)

Bruce Dodge - Swimming (Inducted in 1985)

Rosemarie Finnigan Rahn - Volleyball (Inducted in 2001)

Clarence Frazier - Track & Field (Inducted in 1983)

Marty Friedman - Baseball (Inducted in 1985)

Bob Gaona - Swimming (Inducted in 1982)

Ben Graham - Golf (Inducted in 1990)

Dr. Lennin Glass - Special Inductee (Inducted in 1988)

Richard Grigsby - Gymnastics (Inducted in 1981)

Michael Hamm - Swimming (Inducted in 1986)

Michelle Hampton - Swimming (Inducted in 1990)

Jacqueline Hansen - Track & Field (Inducted in 1988)

Jeff Harrier - Golf (Inducted in 1984)

Patrick Hauser - Football (Inducted in 1990)

Brian Heinle - Basketball (Inducted in 2009)

Bob Hiegert - Special Inductee (Inducted in 1998)

Cliff Higgins - Basketball (Inducted in 1990)

Diana Hoffman - Volleyball (Inducted in 1981)

Perry Husband - Baseball (Inducted in 2004)

Dr. Rhonda Hyatt - Special Inductee (Inducted in 1999)

Doug Jones - Football (Inducted in 1982)

Barbara Jordan - Softball (Inducted in 1995)

Mike Kane - Football (Inducted in 1992)

Adam Kennedy - Baseball (Inducted in 2001)

Geoff Knowles - Golf (Inducted in 1999)

Jeff Kubiak - Men's Swimming (Inducted in 2009)

Coley Kyman - Volleyball (Inducted in 2004)

John Larson - Swimming (Inducted in 1981)

Christa Lawrence - Swimming (Inducted in 1992)

Bruce Lemmerman - Football (Inducted in 1981)

Stacy Lim - Softball (Inducted in 1993)

Bob LoPresti- Baseball (Inducted in 1983)

Jim Malkin - Basketball (Inducted in 1982)

Scia Maumausolo - Softball (Inducted in 2001)

Michelle McAnany - Softball (Inducted in 1991)

Michael McAndrew - Soccer (Inducted in 1992)

Tracy McCluskey Rose - Swimming (Inducted in 1994)

Paul McCracken - Basketball (Inducted in 1983)

Douglas McKenzie - Baseball (Inducted in 1992)

Steve Messmer - Tennis (Inducted in 1982)

Phillip Munroe - Special Inductee (Inducted in 1986)

Michael O'Hara - Baseball (Inducted in 1993)

Beth Onestinghel-Woll - Softball (Inducted in 2009)

Dr. Edmund Peckham - Special Inductee (Inducted in 1992)

Jose Perez - Soccer (Inducted in 1993)

Mary Perry - Volleyball (Inducted in 1984)

Dan Pouliot - Golf (Inducted in 1991)

George Robnett - Basketball (Inducted in 1987)

Rusty Rock - Gymnastics (Inducted in 1983)

Randal Rollin - Baseball (Inducted in 1987)

Heidi Rose - Tennis (Inducted in 1995)

Bob Samuelson - Volleyball (Inducted in 1994)

Joel Schaeffer - Football (Inducted in 2001)

Kathy (Kat Slaten-Ayala) - Softball (Inducted in 1992)

Frank Slaton - Baseball (Inducted in 2001)

Mary Jane Smith-Waldman - Volleyball (Inducted in 1986)

Pam Spencer-Marquez - Track & Field (Inducted in 1985)

Dr. E. Ann Stitt - Special Inductee (Inducted in 1990)

Maggie Sundberg-Negron - Swimming (Inducted in 1987)

Dr. Barbara Swerkes - Track & Field (Inducted in 2009)

Jason Thompson - Baseball (Inducted in 1982)

Jeff Thornton - Swimming (Inducted in 1988)

Kathy Toerner - Softball (Inducted in 1990)

Gary Torgeson - Head Coach (Inducted in 1994)

Brian Wagner - Football (Inducted in 1993)

Virginia White - Special Inductee (Inducted in 1985)

Vic Wilk - Golf (Inducted in 1990)

Dale Williams - Baseball (Inducted in 1986)

Mel Wilson - Football (Inducted in 1984)

Dr. Sam Winningham - Special Inductee (Inducted in 1987)

1970 San Fernando Valley State College Baseball Team (Inducted in 2009)